Jak uzyskać drugą opinię TwiceView

Dlaczego i w jakiej sytuacji warto zasięgnąć drugiej opinii wyjaśniliśmy już w artykule „Czym jest druga opinia?” Nieco szerszy kontekst przedstawiony jest w podkaście Zdrowie Zaczyna się w Głowie Pani Adrianny Sobol, która w rozmowie z naszym dyrektorem ds. medycznych dr Witoldem Reznerem pyta o to, jak cyfrowo diagnozować nowotwory. W tym artykule chcemy wyjaśnić co trzeba zrobić, krok po kroku, aby zasięgnąć u nas drugiej opinii.

Pamiętaj, iż na każdym etapie możesz kontaktować się z naszym konsultantem, który udzieli odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Krok 1 – Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Na naszej stronie twiceview.com wypełnij formularz zgłoszeniowy i poczekaj aż na podany przez Ciebie adres e-mail dostaniesz formularz medyczny (zgodnie z Regulaminem mamy na to 2 dni, ale zazwyczaj wysyłamy formularz w ciągu kilku godzin). Zostanie Ci przydzielony opiekun/ konsultant, z którym będziesz mógł/mogła się kontaktować, aby uzyskać odpowiedzi na pytania, które pojawią się w trakcie. Ten etap jest całkowicie bezpłatny.

Krok 2 – Wypełnij formularz medyczny

Po otrzymaniu od nas dostępu do formularza medycznego wypełnij go. Prosimy w nim o uzupełnienie m.in. imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu do kontaktu, a przede wszystkim o zamieszczenie zdjęcia/skanu diagnozy (wyniku badania patomorfologicznego), którą chcesz skonsultować. W formularzu medycznym prosimy jeszcze o podanie kilku innych, istotnych dla nas informacji, jednak wymienione powyżej są niezbędne abyśmy mogli przejść do kolejnego etapu. Ten etap jest również całkowicie bezpłatny.

Krok 3 – Analiza informacji przesłanych do nas w formularzu medycznym

Po otrzymaniu formularza medycznego, nasi lekarze patomorfolodzy analizują przypadek i kwalifikują go do przeprowadzenia drugiej opinii (zajmuje to do 2 dni roboczych). Dostaniesz informację, czy możliwe będzie wykonanie drugiej opinii, a jeśli tak – dostaniesz maila z dalszymi wskazówkami i informacjami oraz linkiem do dokonania płatności (dalsze kroki, zmierzające do wydanie drugiej opinii realizujemy po otrzymaniu płatności oraz otrzymaniu materiału – patrz krok 4).

Krok 4 – Przesłanie nam dokumentacji medycznej (materiału) na podstawie której wydamy drugą opinię

Podstawą przeprowadzenia drugiej opinii jest dostarczenie do nas materiału biologicznego lub jego skanu, który nasi lekarze poddadzą analizie. Chodzi tutaj o materiał, na podstawie którego została wydana diagnoza, którą chcesz z nami skonsultować. Materiał może być nam dostarczony w postaci slajdów (szkiełek mikroskopowych ze skrojoną, pobraną wcześniej podczas biopsji tkanką) lub skanów (cyfrowego obrazu tkanki z tych szkiełek).

W przypadku dostarczenia nam slajdów/szkiełek najpierw oceniamy ich jakość umożliwiającą wykonanie skanu, a następnie za pomocą specjalnego urządzenia skanujemy szkiełko, dzięki czemu uzyskujemy cyfrowy obraz tkanki, umożliwiający dalszą analizę. Slajdy/szkiełka należy odpowiednio zabezpieczyć przed stłuczeniem oraz dostarczyć nam na wskazany przez naszego konsultanta adres (dostępny także w Regulaminie).

W przypadku dostarczenia nam skanów, również sprawdzamy czy ich jakość umożliwia wykonanie usługi (omijamy tu drogę wysyłki materiału drogą pocztową oraz proces skanowania). Jeśli pacjent dysponuje obrazami cyfrowymi (laboratorium, które wykonywało pierwotne badanie działa na zdigitalizowanych preparatach) nasz konsultant wysyła link, na podany w formularzu adres e-mail, po otwarciu którego można załadować pliki i wysłać je do nas. Skraca to czas otrzymania drugiej opinii.

Jak uzyskać slajdy/skany?

Pacjent jako właściciel dokumentacji medycznej może sam ubiegać się, w laboratorium, w którym przeprowadzono pierwsze badanie histopatologiczne, o wydanie materiału lub my możemy to skoordynować na podstawie wydanego nam przez pacjenta upoważnienia. Nasze doświadczenie pokazało jednak, że ze względu na wewnętrzne przepisy obowiązujące w laboratoriach materiał najczęściej jest wydawany wyłącznie pacjentowi do rąk własnych. Każdorazowo przydzielony opiekun/konsultant będzie pomagał w uzyskaniu szkiełek/ slajdów/ skanów.

W jaki sposób pozyskać materiał niezbędny do przeprowadzenia drugiej opinii szczegółowo wyjaśnialiśmy już w artykule „Jak otrzymać dokumentację medyczną potrzebną do uzyskania drugiej opinii?”

Krok 5 – Analiza przesłanego materiału i przygotowanie rozpoznania (Raportu TwiceView)

Po otrzymaniu slajdów (szkiełek) kierujemy je do zeskanowania – zwykle zajmuje to do 24 godzin. W wyjątkowych sytuacjach, gdy szkiełek jest bardzo dużo, może zająć to więcej czasu, o czym pacjent jest na bieżąco informowany. Po zesekanowaniu szkiełek lub otrzymaniu skanów cyfrowych bezpośrednio od pacjenta, przystępujemy do analizy materiału.

Obrazy cyfrowe są analizowane przez dwóch lekarzy patomorfologów wspieranych specjalnym oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji, dzięki któremu lekarze mają zaznaczone obszary, na które powinni zwrócić szczególną uwagę. Narzędzia, z których korzystamy pozwalają także na dokonanie dokładnych pomiarów analizowanej tkanki, a nawet zaznaczenie pojedynczych, istotnych diagnostycznie komórek. Po szczegółowej analizie materiału, lekarz patomorfolog przygotowuje rozpoznanie w formie raportu TwiceView (znajduje się w nim diagnoza, informacje dotyczące rokowań oraz reakcji na leczenie oraz potwierdzenie tego w obrazach i pomiarach).

Następnie raport jest podpisywany przez dwóch lekarzy (opracowującego raport oraz konsultującego raport).

Proces analizowania materiału i opracowywania raportu zajmuje od 1 do 5 dni roboczych oraz z doliczeniem czasu potrzebnego na zeskanowanie materiału).

Krok 6 – Przekazanie raportu pacjentowi i zwrot udostępnionego materiału

Raport jest udostępniany pacjentowi (z odpowiednim zabezpieczeniem przed dostępem dla innych osób), a przesłane do nas slajdy są zwracane na podany w formularzu adres (lub do laboratorium jeżeli materiał był pozyskany bezpośrednio na podstawie upoważnienia).